Jaxson wants to buy kiwi and raspberries to make a fruit tart. Kiwi cost $3 per pound and raspberries cost

Jaxson wants to buy kiwi and raspberries to make a fruit tart. Kiwi cost $3 per pound and raspberries cost $2.50 per pound. How many pounds of fruit does he buy if he buys 2 pounds of kiwi and 3 pounds of raspberries? How many pounds of fruit does he buy if he buys x pounds of kiwi and y pounds of raspberries?

CategoriesUncategorized

Leave a Reply

Your email address will not be published.